Az idegesség, a stressz, a feszültség és a nyugtalanság mindennapi életünk szerves, de annál kellemetlenebb részét képezi. Gátolja a kognitív, kreatív és intellektuális képességeinket, de érzelmi, lelki világunkra is kihatással van.
Amikor az idegesség és nyugtalanság úrrá lesz rajtad, bátran alkalmazhatod a következő módszereket annak érdekében, hogy nyugalmi állapotodat visszanyerd.
Lazíts. A feszültség pillanatában az egyik leghatásosabb módszer a lazítás. Helyezkedj el kényelmesen, hunyd be a szemed és lazítsd el az izmaidat. A szakértők a stressz oldására leginkább a stretchinget ajánlják. Lélegezz mélyen, majd hagyd, hogy a nyak-, váll- és karizmaid ellazuljanak. Abban a pillanatban amint azt érzed, hogy a düh kezd úrrá lenni rajtad és majd felrobbansz az idegességtől, próbálj önuralmat gyakorolni. Állj meg néhány pillanatra, tégy egy lépést hátra, és nézd más szemszögből a dolgaidat, melyek segíthetnek abban, hogy nyugodtabb lelkiállapotban old meg a felmerülő gondokat.
Lépj le a stressz színteréről. Ha úgy érzed, hogy erőfeszítéseid ellenére sem tudsz megszabadulni a stressztől, egyszerűen hagy el a feszültséget okozó helyiséged, tégy egy sétát és szellőztesd ki a fejed. Ez egészen biztosan segíteni fog abban, hogy helyretedd a gondolataidat és józan ésszel gondolkodj. Hasonló hatással lehet egy kevésbé megerőltető tevékenység, mondjuk a kertészkedés vagy a vasalás, ami szintén kikapcsol.
Használd a gondolat teremtő erejét. A stresszes helyzeteket megoldhatod vagy megelőzheted, ha gondolatban a megterhelő eseményeket megszelídíted, és a kialakult stresszes helyzet minél pontosabb és részletesebb megoldását is végiggondolod.
Lélegezz mélyen. Feszült helyzetekben a mély légzés igazi mentőöv lehet. Felszabadít, ellazít, nyugtat, hatására megfontoltabban és nyugodtabban reagálhatsz, elkerülve ezzel e dühkitörést. A mély lélegzés serkenti az agy oxigénellátását, visszafogja az adrenalin túlzott áramlását, ami köztudottan konfliktushelyzetet generál.
Vezesd le a feszültséget. Ez nem agresszív magatartást jelent. A feszültséglevezetés egyik módja lehet, ha egy párnát a falnak-, vagy valamilyen tárgyat a földnek csapsz, ha kiabálsz, ami ne az adott személy felé irányuljon és lehetőleg ne káromkodás legyen, ebben a helyzetben célszerűbb egyedül lenned.
Légy optimista. Ahelyett, hogy folyamatosan a kialakult stresszes helyzeten rágódnál, idézd fel azokat a pillanatokat, amikor sikerült megőrizned a higgadtságod.
Ha az előbbiekben említett javaslatokat véghezviszed, segítségedre lesznek abban, hogy a mindennapok alkalmával bizakodóbb légy.
Feszült helyzetekben, a mély légzés igazi mentőöv lehet